Forum RZEŹBA  -ArtMigel Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

suszenie drewna

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum RZEŹBA -ArtMigel Strona Główna -> Zapytania?
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kwiat
Gość






PostWysłany: Czw 23:20, 11 Maj 2006    Temat postu: suszenie drewna

witam
Mam pytanie a propos suszenia drewna. Napisaliscie cos typu okorowac spiralnie albo zamalowac z dwoch stron chemia i wrzucic w cien. Mam swiadomosc, ze roznie suszy sie rozne kawalki i gatunki ale czy moglibyscie chociaz ogolnie napisac jak wyuszyc np. kawal pniaka z kora swierzo scietego drzewa. Czy okorowac je od razu czy ma lezec w oborze, na dworze czy na strychu, jak dlugo powinno sie drewno suszyc itp.?
z gory dziekuje za podpowiedzi i pozdrawiam wszystkich rzezbiacych
kwiat
Powrót do góry
Magdalena




Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią 9:35, 12 Maj 2006    Temat postu:

Hej,

Moja świeżo ścięta lipa i dąb suszą się nieokorowane na paletach (już jakieś 1,5 miesiąca) w pomieszczeniu kiedyś służącym za garaż a obecnie suszarnię Smile Okna są stale otwarte, bo przypuszczam, że trzeba zapewnić dostęp świeżego powietrza. Na razie nie pęka. Nie wiem czy powinnam je okorować, a może ktoś bardziej "doświadczony" ma inną metodę suszenia.

pozdrawiam
Magda


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wit




Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią 13:18, 12 Maj 2006    Temat postu:

Ja mam różne gatunki (nawet częściowo nie wiem jakie:) ) i jak nie okorowałem to pieniek pęka na końcach. Jak okorowałem to gdzie mu się podoba. Ale chyba pękanie to naturalny proces i nie da się go całkowicie zahamować.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
kwiat
Gość






PostWysłany: Pią 18:24, 12 Maj 2006    Temat postu: suszenie drewna

a moze ktos z bardziej doswiadczonych rzezbiarzy podzieli sie doswiadczeniem. Szukalem w polskim internecie chocby jednego artykulu na ten temat - nie znalazlem nic. Rozgladalem sie za jakimis wydawnictwami i chyba w jezyku polskim nie ukazala sie rzadna sensowna ksiazka poswiecona ; rzezbieniu, rzezbieniu w drewnie/ poza zeszytem "renowacja dziel sztuki-rzezba" i jakiemus nedznemu tlumaczeniu z angielskiego - chyba dla dzieci gdzie w ogole nie ma omowionego przykladu na rzezbe z drewna. Moze sie myle - oby. Jesli macie jakies namaiary na linki (najchetniej anglojezyczne) albo wydawnictwa gdzie jest choc troszke o materialach/technologi rzezby w drewnie, dajcie prosze znac. Nie wiem ile suszyc drewno; miesiac, rok, 5 lat - wiem oczywiscie, ze zalezy to od temperatury i wilgotnosci pomieszczenia..... gdzies w necie znalazlem tekst, ze 1cm lipy suszy sie 1 rok ale zupelnie nie wiem jak to rozumiec.....
Madrzy tego Swiata napiszcie cos...
kwiat
Powrót do góry
Gość







PostWysłany: Pią 21:13, 12 Maj 2006    Temat postu: suszenie drewna

poszperalem cos i znalazlem pare sposobow na tej stronce, moze sie komus przydadza;
[link widoczny dla zalogowanych]
pozdrawiam
kwiat
Powrót do góry
rzezba
Administrator



Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 22:25, 12 Maj 2006    Temat postu: Re: suszenie drewna

kwiat napisał:
a moze ktos z bardziej doswiadczonych rzezbiarzy podzieli sie doswiadczeniem. Szukalem w polskim internecie chocby jednego artykulu na ten temat - nie znalazlem nic. Rozgladalem sie za jakimis wydawnictwami i chyba w jezyku polskim nie ukazala sie rzadna sensowna ksiazka poswiecona ; rzezbieniu, rzezbieniu w drewnie/ poza zeszytem "renowacja dziel sztuki-rzezba" i jakiemus nedznemu tlumaczeniu z angielskiego - chyba dla dzieci gdzie w ogole nie ma omowionego przykladu na rzezbe z drewna. Moze sie myle - oby. Jesli macie jakies namaiary na linki (najchetniej anglojezyczne) albo wydawnictwa gdzie jest choc troszke o materialach/technologi rzezby w drewnie, dajcie prosze znac. Nie wiem ile suszyc drewno; miesiac, rok, 5 lat - wiem oczywiscie, ze zalezy to od temperatury i wilgotnosci pomieszczenia..... gdzies w necie znalazlem tekst, ze 1cm lipy suszy sie 1 rok ale zupelnie nie wiem jak to rozumiec.....
Madrzy tego Swiata napiszcie cos...
kwiat

Witam?
_________________
Kupiłem kiedyś książkę do nauki rzeźbienia: wydała ją ARKADA popatrzałem w internecie ,ale jej już chyba nie mają .
Aby nie być gołosłownym zrobilem zdjęcie tej książki - trzeba gdzieś poszukać w księgarniach. Nie będę się wypowiadał czy ona była mi przydatna, w każdym bądz razie pożyczam ją młodym początkującym rzeźbiarzom którzy chcą się uczyć tej profesji
_____________________________________________________________

___________________________________________________________

____________________________________________________________


________________________________________________
Pożyczam - to znaczy, którzy mieszkają w obrębie mojego zamieszkania.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gmeracz
Administrator



Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sudety

PostWysłany: Śro 0:10, 17 Maj 2006    Temat postu:

czołem

o cytowanej powyżej książce nie wypowiem się. kupiłem i sprzedałem.
O drewnie warto kupić coś polskiego: "Technologia meblarstwa" Włodzimierza Prządki, "Stolarstwo moje hobby" Wojciecha Sokołowskiego. Mam, nie sprzedam, zostawię wnukom.
jest piękne wydawnictwo "amerykańskie" zawierające 25 tomów. Radzę szukać popularnym programem e-mule i ściągać z internetu bo to jedyna droga by się czegoś dowiedzieć. :

THE ART OF WOODWORKING - Published by Time Life Books

A comprehensive series of 25 books covering almost all aspects of non-production woodworking! The books are hardcover, spiral-bound, in color, with 144 pages each.

Vol.
01 Woodworking Machines
02 Cabinetmaking
03 Portable Power Tools
04 Wood Finishing
05 Home Workshop
06 Encyclopedia of Wood
07 Hand Tools
08 Routing and Shaping
09 Shop-Made Jigs and Fixtures
10 Cabinets and Bookcases
11 Master Woodworker
12 Tables and Desks
13 Wood Turning
14 Handbook of Joinery
15 Finish Carpentry
16 Sharpening and Tool Care
17 Building Chairs
18 Wooden Toys and Crafts
19 Advanced Routing
20 Classic American Furniture
21 Outdoor Furniture
22 Wood Carving
23 Kitchen Cabinets
24 Restoring Antiques
25 Shaker Furniture


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Nie 19:34, 21 Maj 2006    Temat postu: suszenie drewna

Witam,

Mam problem, mianowicie lipa, którą nabyłam jakieś 1,5 miesiąca temu (swieżo ścięta) zaczęła mi pleśnieć to jakieś 3 metry kubiczne, pniaki niektóre dość spore poukładane są warstwowo i leżą sobie pod dachem. Serafin poradził mi żebym usunęła korę i pomalowała końce pniaków bezbarwnym lakierem, czy to jedyna metoda ?, bo zanim zdejmę korę z z tych wszystkich kawałków to mnie jesień zastanie Wink
Powrót do góry
Magdalena




Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Nie 19:41, 21 Maj 2006    Temat postu:

To powyżej, to moje pytanie - zapomniałam się zalogować :)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
gmeracz
Administrator



Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sudety

PostWysłany: Nie 22:07, 21 Maj 2006    Temat postu:

czołem

mam sporo lipy która ma juz rok i sobie leżała na dworze pod dachem. gałęzie do 10 cm w przekroju okorowałem i ładnie przeleżały nie pękając. popleśniały, ale do wnętrza drewna grzyby nie dostały się. grubych pni nie korowałem z lenistwa i też nie malowałem końców co doprowadziło do pękania i ataku grzyba w postaci sinizny - długie sine pasy do 5 cm wgłąb. korowanie warto przeprowadzić choćby plamami - drewno schnie a kora je wiąże nie pozwalając pękać. końce maluje się z dwu powodów: najważniejsze to zapobieganie gwałtownemu oddawaniu wody, a drugi to zabezpieczenie przed wnikaniem grzybów. lakier zakleja pory, natomiast w sprzedaży w sklepach z chemią budowlaną są środki konkretnie przeznaczone do zabezpieczania końców świeżej tarcicy przeznaczonej do składowania i suszenia. wg mojej wiedzy jest to dosyć tanie

jeszcze jedno - niech te pnie mają między sobą przekładki żeby powietrze mogło swobodnie operować. jeśli leżeć będą ściśle to te wśrodku grzyb zje Mr. Green


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magdalena




Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon 10:43, 22 Maj 2006    Temat postu:

Dzięki za odpowiedź. Widzę, ze nia ma żartów z mokrą lipą :) Poszukam w castoramie środka, o którym piszesz i od jutra zabieram się za korowanie. Nie będę dokarmiać grzyba moim drewnem !

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
tomasz1806




Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lądek Zdrój

PostWysłany: Nie 16:35, 04 Cze 2006    Temat postu:

Witam wszystkich. Dawno nic nie pisałem, miałem wiele zleceń od wyrycia. Korzystając z wolnego dnia może coś podpowiem. Lipa jak jak każde drewno, jest kapilarne to znaczy w swojej budowie zawiera tysiące włosków i por(ów), za pośreenictwem których można powiedzieć że oddychają. Czyli wchłanianie i wypuszczanie. Niema złotego środka na niepopękanie drewna wiąże się to z wieloma czynnikami to jest np: pora roku ścięcia drzewa (najlepiej w zimie lub późną jesienią kiedy drzewo nie ma liści i nie ciągnie soków z gleby w dużych ilościach). Następnie jak wyżej kolega wspomniał warto odczekać kawałek czasu i nie korować pni conajmniej przez parę miesięcy, gdyż kora działa jak pas spinający. Ktoś podał fajny przykłada i uważam że jest on praktycznym przykładem jak dopomóc w suszeniu pni, mianowicie korować je spiralnie, układać w miejscach suchych przewiewnych i nie bezpośrednio nasłonecznionych szybkie odparowywanie wody skręca drewno. Z DRZEWEM JAK Z CZŁOWIEKIEM KAŻDY PRZYPADEK PRAWIE, ŻE INDYWIDUALNY.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
wit




Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią 13:52, 11 Sie 2006    Temat postu:

Kupiłem w castoramie środek o nazwie boramon - grzybobójczy, bo już mnie denerwuje ciągłe pleśnienie pni na końcach.Ciekawe czy coś pomoże. Poza tym zastanawiam się, czy jeszcze czymś pomalować końcówki, czy ten wytwór również częściowo powstrzyma szybkie parowanie wody.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum RZEŹBA -ArtMigel Strona Główna -> Zapytania? Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin